Ako vybrať primárnu (nenabíjaciu) batériu?

Batérie pre konečných spotrebiteľov možno v zásade zjednodušene rozdeliť do dvoch veľkých skupín. Hoci takéto rozdelenie nie je úplne profesionálne, možno ich rozdeliť na batérie klasické a špeciálne.

Batérie pre konečných spotrebiteľov možno v zásade zjednodušene rozdeliť do dvoch veľkých skupín. Hoci takéto rozdelenie nie je úplne profesionálne, možno ich rozdeliť na batérie klasické a špeciálne.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Klasické batérie

Do tzv. klasických batérií, radíme nasledujúce batérie:

AAA   "mikrotužková batéria" R03,LR03

AA      "tužková batéria" R06,LR06

C         "malý monočlánok" R14,LR14

D         "veľký monočlánok" R20,LR20

9V       "deväťvoltová batéria" 6F22,6LR61

3R12   "plochá batéria" 3R12,3LR12

Pri výbere je potrebné si rozmyslieť, na čo budeme batériu používať. Od toho sa odvíja akú náplň batérie je vhodné zvoliť.

Zinkouhlíkové batérie

Predstavujú najlacnejšie batérie. Nemajú však takú kapacitu a schopnosť dodávať väčší prúd - vydrží teda kratšiu dobu. Ďalšou nevýhodou je fakt, že pri chemickej reakcii vo vnútri článku vzniká voda a môže teda dôjsť k vytečeniu článku. Sú teda vhodné predovšetkým pre menej náročné použitie napr. do hodín a budíkov, rádií alebo niektorých svietidiel.

Alkalické batérie

Väčšina predávaných batérií sú batérie alkalické. Alkalické batérie majú väčšiu výdrž než batérie zinkovo-uhlíkové. Ich výdrž je však závislá na záťaži (napríklad pri malej záťaži môžu mať kapacitu až 3000mAh avšak pri záťaži 1 ampér, ktorý je bežný pre digitálne fotoaparáty môže byť kapacita len 700mAh). Aj alkalické batérie môžu vytiecť.

Aj medzi alkalickými batériami môžu byť rozdiely. Značkoví výrobcovia ich obvykle pod rôznymi obchodnými názvami vyrábajú vo viacerých radách (napr. výrobca Varta sú to -od najhoršie po najlepšie: Longlife, High-Energy a Max-Tech). Líšia sa najmä výdržou.

Porovnanie kapacity zinkouhlíkových a alkalických batérií

AA AAA C D 9V 3R12

Alkalická 3000 1200 8000 12000 595 6100

Zinkouhlík 1100 540 3800 8000 400 1200

Lithiové batérie

Tieto batérie majú zo všetkých menovaných najvyššiu výdrž (napríklad pri prúde 1 ampér má tužková batéria výdrž 3000mAh, kým alkalická len asi 700mAh). Sú teda tiež najdrahšie - jednak vďaka energeticky náročnému lítiu a jednak a vďaka vlastnej konštrukcii. Vhodné sú najmä pre všetky zariadenia s vysokým odberom prúdu ako blesky fotoaparátov, digitálne fotoaparáty, joysticky pod.

Batérie špeciálne

Špeciálnych batérií je takmer neobmedzené množstvo tvarov. Zjednodušene možno opäť rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

  • Gombíkové batérie

  • Fotogaléria

  • Batérie pre elektronické zariadenia

  • Hodinkové batérie

  • Batérie do naslúchadiel

Problémom týchto batérií je veľké množstvo noriem označenia. Jednej batérii môže odpovedať veľké množstvo značenia. Uľahčením je fakt, že náplne sú napriek výrobcom rovnaké. Stačí teda identifikovať len správny typ batérie. 

Gombíkové batérie

Tiež občas zvané mincové. Patria k tým, ktoré sú obvykle dobre značené. Majú širokú paletu užitia do drobnej najmä domácej elektroniky. Značenie začína písmenkami „CR“ a následne štyrmi písmenkami značiacimi priemer (v mm) a výšku (v desatinách mm) – napr. CR2032. Obvykle je však vyrazený typ batérie na zadnej strane.

Hodinkové batérie

Patria tiež medzi batérie, ktoré sú dobré značené. Sú značené trojmiestnym kódom začínajúcim číslicou „3“ (357/303; 362/361; 364/363; 371/370; 373; 377/376; 379; 389/390; 391/381; 392/384; 393; 394/380; 395/399; 397/396). Občas je značenie doplnené písmenom (H, HD, W apod.) ide len o obchodné značenie, nemá funkčný význam.

Fotobatérie

Batérie najčastejšie užívané vo fotoaparátoch. Medzi najčastejšie typy patria typy 123, 223, CR2, 2CR5, 28L a CR-V3

Batérie do naslúchadiel

Batérie do naslúchadiel sú zinkovzdušné miniatúrne batérie. Označené len číslom. Existujú v podstate len štyri typy. Typ 10,13,312 a 675.

Batérie pre elektronické zariadenia

Batérie pre ostatné elektronické zariadenia sú problematické najmä v roztrieštenom značení.

Prevodná tabuľka je tu. 

Často kladené otázky

Má skutočne chlad na batériu nejaký účinok?

Áno, skutočne má. Batérie nemusia poskytnúť dostatočné množstvo energie, pokiaľ sú studené. Vezmite to na zreteľ najmä v prípade, že prístroj skladujete v zime (napr. baterku v aute) – že nie je potreba batériu ihneď meniť.

Kde sa majú skladovať batérie?

Batérie sa majú skladovať na chladnom, suchom mieste. Vyhnite sa extrémnym teplotám, ktoré môžu výrazne znížiť ich výkon. Ponechajte batérie v pôvodnom obale, pokiaľ ich nebudete používať.

Prečo sa nesmú kombinovať nové a staré batérie?

Nie, nie je to reklamný trik výrobcov - má to svoje opodstatnenie. Opotrebované batérie sú náchylnejšie na vytečenie. Ak ich budete spotrebovávať i naďalej a ešte viac už opotrebenú batériu vystavujete sa riziku, že tie staré do prístroja vytečú.

Prečo sa nesmú kombinovať rôzne druhy batérií?

Dôvod je identický - vytečený. Rôzne druhy batérií sa opotrebujú rôznym tempom (teda dojde k tomu, že v prístroji budú po určitom čase batérie spotrebované a nespotrebované) a vzhľadom k tomu, že opotrebované batérie sú náchylnejšie na vytečenie sa opäť vystavujete riziku, že tie už spotrebované do prístroja vytečú.

Čo mám robiť so spotrebovanými batériami?

Prosím recyklujte ich. Navzdory tomu, že batéria je malá – obsahuje veľa látok, ktoré do prírody nepatria. Naopak všetky tieto látky idú dobre a ekologicky recyklovať. Zber zaisťujú obvykle elektroobchody, supermarkety atď. Zber je bezplatný.